אודות רסיסים

לאורך השנים מאות אלפי ישראלים חוו קרבות באופן ישיר או עקיף, ורבים נושאים.ות עמם.ן חוויה שנמצאת בטווח שבין פציעה בגוף הנראית לעין, לבין פציעה בנפש. אין לה שם, וכשאין מילה לתחושה מסוימת היא מודחקת ודוחקת עד כדי ביטול מוחלט את השיח אודותיה. המשמעות של היעדר מושג מדויק, אינה היעדר החוויה והזיכרון של מי שחזרו בחיים.  פרויקט רסיסים (ע"ר) קורא לכולם.ן לבוא ולשתף, למצוא את המילים בכדי לתאר בקול את אותה חוויה, למצוא הזדהות והקלה וליצור יחד קהילה. הפרויקט מבקש לעצב את הזיכרון הקולקטיבי של החברה הישראלית ולהוביל שיח של שיתוף ועיבוד השפעותיה האישיות והחברתיות של הלחימה. מזה כארבע שנים, מתנדבי הפרויקט פועלים בכדי לייצר מרחב אישי וציבורי הנותן לגיטימציה ומקום לעיבוד חוויות הקרב והלחימה באפיקי פעולה שונים:

תקשורת: אנו מאמינים שכדי שאנשים ירגישו בנוח לספר מה הם חוו בצבא, עלינו ליצור מפגשים בלתי ישירים עם סיפורי קרב ולחימה, במטרה לייצר תחושת סקרנות כללית בקרב הקהל שלנו. תחושת זו תאפשר לקהל להיות סקרנים יותר ביחס לעצמם ולסובבים אותם, ויווצר אצלם רצון ללמוד ולהכיר. צוות דוברות פועל במדיה המחדשה, מול ערוצי טלוויזיה ועיתונות ע"מ לחשוף ולהציף את סיפורי קרב ולחימה.

אירועים ואמנות: שנית, עלינו ליצור מפגשים ישירים עם סיפורי קרב ולחימה, במטרה לייצר תחושת הזדהות אישית בקרב הקהל שלנו. תחושת ההזדהות האישית  תעורר צורך לעבד את המחשבות עם עצמו, או עם אדם אחר לגבי הסיבה לנוכחותה של תחושת ההזדהות, וכך תווצר שיחה כנה, ופתיחות לעיבוד מעמיק יותר. צוות אירועים ואמנות מייצר מפגשים של קהל עם סיפורים, אם זה באמצעות דוברים שמספרים את סיפורם, או אירועי אומנות שגורמים לחוויה.

איסוף סיפורים: חווית הלחימה הישראלית משפיעה באופנים שונים על אנשים שונים, בין אם ההשפעה ניכרת בגוף או בנפש, מיידית או מתמשכת. מטרת צוות זה הינה לאפשר במה לחוויות  נפוצות אלו שאנו כחברה שומעים עליהן פחות. על כן, באחריות צוות האיסוף  להקשיב ולתעד סיפורים של לוחמים, תומכי לחימה וקרובים במטרה להרחיב את סיפור הלחימה הישראלי גם לאלה שקולם לא נשמע, מתוך אמונה ששיתוף החוויה יכול להשפיע במישור האישי, החברתי והתרבותי.

בנוסף לפעילויות אלה, פרויקט רסיסים מקיים קבוצת ריצה אשר מתאמנת אחת לשבוע בימי ראשון בגן סאקר בירושלים בשיתוף רצים עם רמי. לפרטים