אודות רסיסים

פרויקט רסיסים (ע"ר) הינו ארגון התנדבותי שהוקם לפני יום הזיכרון ב-2014, המונה  כ-40 מתנדבים, השואף להשפיע על התרבות בישראל כך שזו תכיר בלגיטימיות של שיח על חוויות מהשירות הצבאי, ותאפשר לו להתקיים. מאות אלפי ישראלים חוו קרבות, אך לאורך השנים לא קיבלו את ההזדמנות או את הלגיטימציה החברתית-תרבותית  לספר ולחלוק את חוויותיהם. פרויקט רסיסים חותר להשפיע על התרבות בישראל בצורה שתשנה מציאות זו.פרויקט רסיסים (ע"ר) קם על רקע תחושות של חיילים והאנשים בסביבתם הקרובה, כי יש צורך להרחיב את נקודת המבט בשיח הישראלי של צבא, לחימה ושכול, ולכלול בתוכה התייחסות לאלו שחזרו מהקרבות.

מטרתו של פרויקט רסיסים היא היא לנטוע בליבם של ישראלים אשר חוו חוויות קרב ולחימה את האמונה כי הם יכולים לספר מה הם חוו בזמן שירותם הצבאי, ולהנגיש להם את הכלים לעשות זאת.לנטוע בליבם של ישראלים שהושפעו מחווית קרב את האמונה כי הם יכולים לשתף את חוויותיהם ורגשותיהם, ולהנגיש להם את הכלים לעשות זאת.

מתוך מטרה זו פועל פרויקט רסיסים על מנת להשפיע על התרבות הישראלית בשלושה אפיקי פעולה:

תקשורת: אנו מאמינים שכדי שאנשים ירגישו בנוח לספר מה הם חוו בצבא, עלינו ליצור מפגשים בלתי ישירים עם סיפורי קרב ולחימה, במטרה לייצר תחושת סקרנות כללית בקרב הקהל שלנו. תחושת זו תאפשר לקהל להיות סקרנים יותר ביחס לעצמם ולסובבים אותם, ויווצר אצלם רצון ללמוד ולהכיר. צוות דוברות פועל במדיה המחדשה, מול ערוצי טלוויזיה ועיתונות ע"מ לחשוף ולהציף את סיפורי קרב ולחימה.

אירועים ואמנות: שנית, עלינו ליצור מפגשים ישירים עם סיפורי קרב ולחימה, במטרה לייצר תחושת הזדהות אישית בקרב הקהל שלנו. תחושת ההזדהות האישית  תעורר צורך לעבד את המחשבות עם עצמו, או עם אדם אחר לגבי הסיבה לנוכחותה של תחושת ההזדהות, וכך תווצר שיחה כנה, ופתיחות לעיבוד מעמיק יותר. צוות אירועים ואמנות מייצר מפגשים של קהל עם סיפורים, אם זה באמצעות דוברים שמספרים את סיפורם, או אירועי אומנות שגורמים לחוויה.

איסוף סיפורים: חווית הלחימה הישראלית משפיעה באופנים שונים על אנשים שונים, בין אם ההשפעה ניכרת בגוף או בנפש, מיידית או מתמשכת. מטרת צוות זה הינה לאפשר במה לחוויות  נפוצות אלו שאנו כחברה שומעים עליהן פחות. על כן, באחריות צוות האיסוף  להקשיב ולתעד סיפורים של לוחמים, תומכי לחימה וקרובים במטרה להרחיב את סיפור הלחימה הישראלי גם לאלה שקולם לא נשמע, מתוך אמונה ששיתוף החוויה יכול להשפיע במישור האישי, החברתי והתרבותי.

בנוסף לפעילויות אלה, פרויקט רסיסים מקיים קבוצת ריצה אשר מתאמנת אחת לשבוע בימי ראשון בגן סאקר בירושלים בשיתוף נ"טל. לפרטים

פרויקט רסיסים מחפש מתנדבים. יש לכם שעתיים פנויות בשבוע? יש לכם מומחיות שיכולה לעזור לנו? צרו איתנו קשר